Płatności
Informacja
Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom kancelaria oferuje możliwość płatności kartami oraz BLIK. Istnieje możliwość dokonania przedpłaty przelewem, w tym celu prosimy o kontakt telefoniczny.
Numery rachunków
Rachunek do wpłat podatków, opłat sądowych i wynagrodzenia notariusza (ING Bank Śląski):
75 1050 1575 1000 0097 6817 2711
Rachunek depozytowy - wyłącznie do wpłaty środków na depozyt notarialny związany z dokonywaną czynnością (ING Bank Śląski):
04 1050 1575 1000 0097 6910 2667
Opłaty
Informacja
W kancelarii notarialnej nie obowiązuje stały cennik. Maksymalną wysokość wynagrodzenia notariusza określa rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Szczegółowe zestawienie kosztów związanych z planowaną czynnością można uzyskać podczas kontaktu z kancelarią - telefonicznie, mailowo, za pomocą formularza lub osobiście w kancelarii przy ul. Spychalskiego 13 w Opolu.
W zależności od rodzaju dokonywanej czynności notarialnej poniesiecie Państwo następujące opłaty:
- Podatek od czynności cywilnoprawnych, którego płatnikiem jest notariusz, tzn. że podczas umowy notariusz pobierze od Państwa podatek, a potem odprowadzi tę kwotę na konto właściwego organu podatkowego. Wysokość podatku oraz okoliczność jego wystąpienia przy dokonywaniu konkretnej czynności określa ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.
- Podatek od spadków i darowizn, którego płatnikiem jest notariusz, tzn. że podczas umowy notariusz pobierze od Państwa podatek, a potem odprowadzi tę kwotę na konto właściwego organu podatkowego. Wysokość podatku, a także okoliczność jego wystąpienia przy dokonywaniu konkretnej czynności określa ustawa z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn. Podatek nie występuje przy czynnościach dokonywanych pomiędzy najbliższą rodziną.
- Opłaty sądowe pobierane przez notariusza od wniosków wieczystoksięgowych zawartych w aktach notarialnych, które przekazywane są na rachunki bankowe właściwych sądów. Wysokość opłat (uzależnioną od rodzaju dokonywanych wpisów) określa ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
- Taksę notarialną wraz z podatkiem VAT z tytułu dokonania określonej czynności notarialnej, której wysokość ustalana jest indywidualnie z notariuszem.
- Opłatę za wypisy aktu notarialnego, w wysokości 6,00 zł + VAT 23% za jedną stronę. Wypisy mają moc prawną oryginału aktu i wydawane są stronom oraz wysyłane są przez notariusza do instytucji, które ma on obowiązek zawiadomić o dokonanej czynności (sąd wieczystoksięgowy, spółdzielnia mieszkaniowa, urząd skarbowy, gmina, geodezja…).